مواد لازم:

آرد.......................... 1کیلو

شکر.................. 140 گرم

بهبوددهنده........... 9گرم.

نمک...................... 5گرم

مایه‌خمیر.......... 20 گرم

تخم‌مرغ.............. 1 عدد

شیر................ 100گرم.

روغن مایع......125گرم.

آب ولرم........... به مقدار لازم.

زعفران............به اندازه دلخواه

 


سپس مایه خمیر عمل آمده رو به مواد اضافه کنین و بعد کم‌کم آب به مواد اضافه کرده تا زمانی که خمیر لطیف و یکدستی داشته باشید بعد مقدار روغنی را که نگه داشته بودید را اضافه کنید. (در دستور مقدار آب ذکر نشده است به این سبب که مقدار جذب آردها باهم متفاوت است). خمیر را به مدت ده دقیقه ورز داده یا 100 بار روی میز بکوبید.
روی خمیر را پوشانده وبه مدت 30 دقیقه در محیط گرمی قرار دهید تا حجم آن دو برابر شود.
بعد از زمان ذکر شده از خمیر چانه گرفته و روی آن را می پوشانیم تا استراحت دوم را بگذراند تا حجم خمیر تقریبا به دو برابر برسد.
سپس رومال زده و در فری که از قبل گرم شده است به دمای 180 تا 220 درجه سانتیگراد قرار داده تا بپزد. می توانید این خمیر را به اشکال مختلف هم درآورید.

نکته ها:
برای رومال نان از زرده، یک پنس نمک و یک پنس شکر یا بار استفاده کنید.
زمانی که از خمیرها چانه می گیرید می توانید کشمش و گردو و حتی شکلات های نسوز داخل آن قرار دهید که کاملا سلیقه ای می باشد.
می توانید خمیر شیرمال رو پهن کرده و روی آن کرم دانمارکی، کمی شکر و کشمش پاشیده و بعد خمیر را رول کنید و داخل سینی بچینید و استراحت بدهید و بعد رومال و کمی کنجد بپاشید. فقط در این مورد دمای فر کمی کمتر از دمای نون شیرمال است. قبل از رومال زدن دستتان را کمی چرب کرده و وسط خمیر را فشار دهید تا پایین برود، اگر این کار را انجام ندهید وسط آن در زمان پخت گنبدی می شود و به سمت بالا می آید که از زیبایی کار شما کم می کند.


دستور از داداش گلم آقا جبرئیل

دستورتهیه کانال عارف داوودی

دسته: نان   منتشر شده در دوشنبه, 03 آذر 1399 20:02  نوشته شده توسط Armin   بازدید: 979 Tags: چاپ