chetor_tot_parvaresh_dahim

با کمی دنبال کردن تمرینهای باغداری، گیاهان توت شما می توانند مقدار انبوهی از این ماده غذایی خوشمزه را تولید کنند.صحبت ما در مورد توتهای سیاه،توت فرنگیها و تمشک است.توتها گیاهان چند ساله بوده و بنابراین در همان نقطه برای چند سال باقی می مانند.هنگام کاشت، یک گودال در جایی با خاک خوب بکنید یا با اضافه نمودن مقداری مواد ارگانیک قبل از کاشت آنجا را تقویت نمایید.هر ناحیه و آبو هوا چالش ها و مزیت های مربوط به خود را دارد، بنابراین شما ممکن است لازم باشد بر اساس جایی که زندگی می کنید بعضی چیزها را تغییر دهید.

بطور کلی در ارتباط با توت ها، 3 نکته مهم را باید در نظر گرفت:

1.گوناگونی

2.کود دادن

3.آبیاری

توتهای سیاه، تمشکها و توت فرنگی ها نیاز به کود و آبیاری فراوان داشته و بنابراین من بطور کلی در موردشان حرف میزنم.

کوددادن:

توتها گیاهانی اسید دوست هستند و در نتیجه اگر خاک شما قلیایی است، نیاز است برخی چیزها برای اسیدی شدن به آن افزود.یک راه واقعاً خوب افزودن کود گاهی به خاک است.این کار نه تنها بافت خاک را بهبود می بخشد بلکه ph کمتری داشته و بنابراین خاک را اسیدی می کند.شما همچنین می توانید اگر در غرب زندگی می کنید چون خاک غرب بیشتر قلیایی است از گوگرد خک استفاده کنید.

همین طور اضافه کردن کود دهنده(نیتروژن، فسفر، پتاسیم)علاوه بر آهن، روی و منگنز در خاک به همراه مواد ارگانیک قبل از کاشت بسیار مفید است.

آبیاری:

توتها آب زیادی می خواهند.بهترین راه آب دادن به آنها سیستم قطره ای است، چون برگها و توتها را خیس نمی کنید.توتها دو بار در هفته باید آبیاری شوند و مدت آبیاری باید به حدی باشد که سطح خاک را کاملاً خیس کند اما نه از آب اشباع شود.مدت آبیاری بستگی به این دارد که آب و هوا چقدر گرم است.

توت سیاه"

پرورش این توتها بسیار خوب است زیرا قادرند خود را با آب و هوای مختلف وفق دهند.توتهای سیاه حتی در نواحی گرمتر که توتهای دیگر دوام نمی آورند، خوب عمل می آیند.

گوناگونی

2 نوع عمده توت سیاه وجود دارد:

بوته های غربی:این نوع مانند نرم ساقه ای رشد می کند که برای حمایت نیاز به یک داربست دارد.برخی از بهترین انواع غربی عبارتند از:

سیسکیو(بخشی در آمریکا)

بویسن بری(گیاهی از پیوند تمشک و توت سیاه)

بویسن بی خار

ماریون

عمودی و نیمه عمودی شرقی:نوع عمودی، ساقه های عمودی داشته که نیازی به داربست ندارد.نیمه عمدی ها نیاز به نوعی حمایت برای دور نگه داشتن توتها از زمین دارند.برخی از بهترین انواع توت شرقی شامل موارد زیرند:

آپاچی(عمودی)

آراپاهو(عمودی)

ناواجو(عمودی)

حلقه ای سه بخشی(نیمه عمودی)

چستر(نیمه عمودی)

ژانویه مرغوب(نیمه عمودی)

توتهای سیاه من از نوع حلقه ای سه بخشی اند.آنها از گونه بی خار هستند که برای زمانی که بچه ها به سراغشان می روند عالیست.من برای توتهای سیاه داربست درست کردم تا از زمین فاصله داشته باشند.

توت فرنگی:

توت فرنگی ها به دو نوع عمده تقسیم می شوند:

پروردهء ژوئن:این توتها در مدت زمان متمرکزتری بار می دهند پس شما یکباره خرمن بزرگی محصول دارید.این در صورتی خوب است که شما یکباره مقدار زیادی توت فرنگی برای درست کردن مربا احتیاج داشته باشید.انواع خوب آن شامل موارد زیرند:

ونتانا

سکوئیا

کامینو ریل

کاماروسا

پروردهء هر زمان:این نوع توت فرنگی ها از یک طرف به طرف دیگر پخش می شوند و و در طول فصول میوه می دهند.گونه های خوب شامل موارد زیرند:

آلبیون

دیامانته

سرخسی

جنگلی

گیاهان توت فرنگی من بیشتر آلبیون با آمیزهء کمی از ونتانا هستند.یک چیز مهم در مورد توت فرنگی ها این است که گیاهان پیچنده را از جای بکنی.این به گیاهان کمک می کند با ایجاد قدرت بیشتر در گیاه و منتشر نشدن آنها به گیاهان دیگر ، توت بیشتری بار دهند.

تمشک ها:

این توتها نیز در ماه ژوئن به بار می آیند:آغاز، تکرار، کتنبای، میکر، نیوبرگ، و تولامین. گونه های بارآمده در ژوئن، در ساقه های دوم سال بار می دهند.پس در زمستان که برگها می افتند، شما باید تمامی ساقه هایی که تابستان قبل میوه بار می دادند را جدا کنید.

گونه همیشه بارده:آمیزه پاییزی، اصیل،یادگار و طلای پاییز.این گونه ها در ساقه های سال اول بار می دهند.شما می توانید سراین ساقه ها ، جایی که توت بار می دهند، را بریده و در این صورت محصولات کوچکتری می دهند. اگر شما کل ساقه رااواخر پاییز یا اوایل بهار ببرید، آنها هر سال محصولات درشت تری  می دهند.

کاشت توت فرنگی نیازمند صبر، زمان، و مراقبت می باشد ولی ارزش این همه را دارد.

ترجمه شده از سايت :superhealthykids.com

 

 

دسته: میوه   منتشر شده در شنبه, 17 اسفند 1392 08:00  نوشته شده توسط Armin   بازدید: 6006 Tags: چاپ

تمام حقوق برای نوشیدنی دات آی آر محفوظ است Copyright @ 2014-2020

این وب سایت در پایگاه ستاد ساماندهی ثبت گردیده است sitemap

پیوندها: استخدام و کاریابی